Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Metabolizma Hızınızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Metabolizma nedir?

Metabolizma Hızınızı Nasıl ArtırırsınızMetabolizma Türkçesi özüştürme, özüştürüm olan bir kavramdır ve yaşayan bir organizmanın yaşamını sürdürülmesi sırasında her hücresinde meydana gelen kimyasal olayların toplamıdır.Her organizma, büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme gibi yaşamsal etkinlikleri sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadır. Bu maddeler ve enerji, yaşamsal etkinliklerin sürdürülebilmesi için gereken organik moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır. Dış çevreden alınan organik ya da inorganik moleküller, ya önce parçalanarak, yıkıma uğratılarak ya da yıkıma gerek kalmadan gerekli moleküllerin sentezlenmesinde kullanılır. Metabolizma hızı parmak izi gibidir; herkes için farklıdır.

Bazal metabolizma nedir?

Bazal metabolizma hızı, bir kişinin 24 saat içinde, tüm organları için gerekli olan enerji ihtiyacı olarak tanımlanabilir. Yani bir gün içinde hiçbirşey yapmasanız da harcadığınız kalori miktarıdır. Bu değerin kesin olarak bulunabilmesi, 10-15 dakika boyunca, ağızdan oksijen tüketim kapasitenizi ölçerek gerçekleşir.

Metabolizma hızı nedir?

Bazal metabolizma hızı kişinin bir günde dinlenir vaziyette, herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan harcadığı enerji miktarıdır. Kısaca vücudumuzun çalışma sisteminin sağlanması ve iç organların çalışması ile harcanan enerji miktarıdır. KKalori olarak ifade edilir. Metabolizmanız yavaşsa daha kolay kilo alır ve aldığınız kiloları daha zor verirsiniz.

Metabolizmanızı hızlandırın

Kilonuzu kontrol etmekte zorlanıyor, kolay kilo alıyor ve aldığınız kiloları veremiyor musunuz? Su içsem yarıyor diyenlerden misiniz? O zaman metabolizma hızınızı biraz yükseltmeyi deneyin.

İşte size kolay uygulanabilir bazı öneriler:

Ara öğünler yapın. Öğün atlamayın. 3 ana öğüne ek olarak arada sağlıklı atıştırmalıklarla bünyenizi uyararak çalışmasını sağlayın. Yavaş ve uzun süre çiğneyerek yemeyi deneyin.

Egzersiz yapın. Düzenli hareket ederek vücut yağ oranınızı azaltıp kas kütlenizi arttırırsınız. Kas kütlesi yüksek olanların metabolizması daha hızlı çalışır.

Yeteri ve Dengeli Beslenin. Farklı beslenme rejimleri, farklı yiyecekler tüketerek metabolizmanızı uyarın ve hızlandırarak kilo verin.

Su için. Metabolik hızın azalmaması, sindirim, emilim gibi görevlerin yapılabilmesi, hücre, doku, organ ve sistemlerin çalışması için, atıkların vücuttan atılması ve vücut ısısının dengelenmesi için; uyanık olduğunuz her saat dilimi içerisinde 1 küçük bardak su tüketmeye özen gösterin. Özel bir sağlık probleminiz yoksa toplam 2,0 - 2,5 litre su tüketimini ihmal etmeyin.

Sıvı Tüketin. Bitkisel çaylar, ılık limonlu su gibi sıvılar bazal metabolizma hızınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Tiroidinizi kontrol ettirin. Tiroit bezinin normal çalışmaması kilo almanızı kolaylaştırır. Guatr sorunu olanların önemli bir kısmında tiroit bezi yeterli tiroit hormonu üretemez. Normalden daha az tiroit hormonu vücudun normalden daha az enerji yakmasına neden olur.

Baharatlardan yararlanın: Kırmızı acı biber, turp ve hardal metabolizmayı hızlandırır.

Doktorunuz tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmayın: Zayıflamak adına yosun hapları, detoks likidleri, tiroit ekstreleri, amfetamin, sibutramin, efedrin gibi maddeleri kullanmayın.

Egzersiz ve spor: Sadece kalori yakılmasını sağlamıyor, aynı zamanda kas kütlesini de arttırarak metabolizmayı hızlandırıyor.

Bol bol yürüyün. Uzun mesafelere yürüyün. Yemek sonrası açık havada kısa yürüyüşler yapın.

Diyetisyenden destek alın. Böylece yanlış beslenme programı uygulayıp yağ dokusu yerine kas dokusu kaybetme riskiniz olmaz. Böyle bir durumda metabolizma yavaşlar ve kişi tekrar kilo almaya başlar.

Düzenli uyuyun. Gece en geç 24.00’te uyuyun, sabah en geç 07.00’de uyanın. Çünkü vücut kendini uykuda onarır.

Ağırlık çalışın. Metabolizma hızının en belirleyici faktörü kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.

Aç kalmayın. Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap verin. Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yeseniz yeterli olur.

Protein tüketin. Metabolizmayı en çok çalıştıran yiyecekler proteinlerdir.

Yoğurt yiyin. Yemeklerinizin yanına eklediğiniz iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizmanın çalışmasını hızlandırır.

Lif oranı yüksek olan yiyecekler tüketin. Özellikle taze sebze ve meyveler, kuru baklagiller ve tam tahıllı ürünler.

Yeşil çay için. Kahve ve çay içerdiği kafein nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Ancak çok fazla tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye göre daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem yağ yakımını hızlandırır hem de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.

 

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Diyetisyen seçerken sizin için en önemli unsur nedir?
 
Dans Ederek Zayıflama
SSS
Diyetisyen Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerDiyetisyen Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerHasta olan veya hastalık belirtileri gösteren herkes...
Kalori Yakmanın YollarıKalori Yakmanın YollarıAşırı kilolu veya normal kilodaki bireyler kalorinin önemini kavrayamadıkları...
Kimler Diyetisyene Gitmelidir?Kimler Diyetisyene Gitmelidir? Hasta olan veya hastalık belirtileri gösteren herkesin, büyük olasılıkla, yeterli...
Metabolizma Hızınızı Nasıl Yükseltirsiniz?Metabolizma Hızınızı Nasıl Yükseltirsiniz? Metabolizma Türkçesi özüştürme, özüştürüm olan...
Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerDiyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1. 1 günde 3 kilo diyet listesi, 1 ayda 10 kilo diyet listesi,
Çalışan Kadınlar İçin Diyet ListesiÇalışan Kadınlar İçin Diyet Listesi Bir iş yerinde masa başında mı çalışıyorsunuz?
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 31 konuk çevrimiçi
Son Yorumlar
  • merve nur
    arkadaşlar bursa da bildiğiniz iyi bir diyetisyen var mı? devlet hastansınde gttım an... Devamı
  • Gulay Erdogdu
    Rica etsem, Diyetisyeninizi n iletişim bilgilerini ya da en azından adını soyadı biz... Devamı

Seo
Seo Fiyatları

Diyet
Diyet
Tıbbi ya da estetik nedenlerle belli yiyeceklerin tüketilmesini içeren beslenme.
Diyetisyen
Diyetisyen
Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için uygulanacak diyet ve beslenme konusunda uzman kişi.
Metabolizma hızı
Metabolizma hızı
Organizmanın yaşamını sürdürülmesi sırasında oluşan kimyasal olayların toplamıdır.
Liposuction (liposakşın)
Liposuction (liposakşın)
Metal borular yardımıyla yağ çekimi vakumla yağ aldırmaya dayanan bir yöntem.
Obezite
Obezite
Yağ oranının yetişkin erkeklerde %12-15’ten, yetişkin kadınlarda %20-27’den fazla olmasıdır.
طراحی سایتسئو سایتمیزبانی وبسرور مجازیهاست پربازدید
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Diyetisyenler © 2012
Türkiye'nin En İyi Diyetisyenleri