Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı BeslenmeSağlıklı beslenme kısaca dengeli beslenme anlamına gelir. Yani temel besin piramidinde yer alan bütün yiyeceklerin yeterli ve eşit miktarda alınması demektir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok önemli olan bu konunun kalıtsal, çevresel ve kültürel pek çok durumdan etkilendiği bilinmektedir.

Tek taraflı beslenmenin yanlış olduğu ve protein, yağ, karbonhidrat dengesinin kurulması gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir, hatta sağlığımız için en uygun ve zorunlu olan yol budur. Besinlerden herhangi birinin alınmaması ya da çok alınması özellikle çocuklarda büyüme ve gelişme sorununa yol açtığı için ilerleyen yaşlarda çeşitli hastalıklara sebep olur.

Çağımızın en popüler hastalıklarından olan obezite de sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan ve yaş farkı gözetmeyen bir hastalık olduğu için sağlıklı beslenme konusu günümüzde en çok önemsenen konudur. Hastanelerde ve sağlık merkezlerinde çalışan uzman diyetisyenler ve doktorlar insanları yeme içme düzenleri ve doğru yeme içme konusunda yönlendirmektedir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Yeterli ve dengeli yeme-içme diye adlandırdığımız sağlıklı beslenme, vücudun gereksinimleri düzeyinde alınmazsa “yetersiz beslenme”ye dönüşebilir. Besinleri sadece eksik ya da fazla almak değil ayrıca yanlış pişirme, doğru ürünü almama, yanlış saklama sonucu da besinin işlevini düşürdüğümüzde sağlıksız beslenmiş oluruz.

İlk olarak beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek işe başlamalı ve toplumumuzun olmazsa olmazı yağlı, tuzlu, bol salçalı yemeklerden vazgeçmeliyiz. Besin piramidinin 6 bölümüne bakarak kendimize o gün yapacağımız yemekleri belirleyebiliriz. Ayrıca doktor veya diyetisyen yardımına başvurarak sağlıklı bir beslenme listesine sahip olabiliri.

Doğru besinleri, doğru pişirme ve saklama yöntemlerini bilerek, kilo almamıza neden olacak yiyecekleri mutfaklarımızdan çıkararak sağlıklı beslenmemiz mümkün. Yararlı birkaç öneri verecek olursak:

  Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur
 • Öncelikle sağlam ve zedelenmemiş besinleri tercih edin.
 • Mutfağınızın temiz olması da sağlığınız için önemli.
 • Sebze ve meyvelerinizi bol su ile yıkayıp ayrı kaplara koymalısınız.
 • Besinlerin oda sıcaklığında uzun süre bekletilmesi yanlış ve sağlıksız bir davranış.
 • Ambalajlanmamış ya da tarihi geçmiş ürünleri tüketmeyin.
 • Ekmeğinizi evde yapın. Mayalandırma tekniği besin değerinin arttırır.
 • Ekmek kızartmak besin değerini azalttığı için bu şekilde tüketmemeye dikkat edin.
 • Tarhana, yumurta, tahin, süt gibi besleyici değeri yüksek besinler tüketin.
 • Fasulye, nohut, mercimek iyi pişirilirse sindirimi kolaylaştırır. Bol bol tüketin.
 • Salatalarda limon ve sirke kullanımı A ve C vitaminini azalttığı için kullanılmamalı.
 • Sebzelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi içlerindeki vitamin ve mineralleri azalttığı için hemen tüketilmesi gerekir.

Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Sağlıklı BesinlerSağlıklı beslenmek belli bir süreci ve sınırı olmayan bir eylemdir. Kişinin hayatı boyunca alması gereken besinlerden ve uyması gereken kurallardan oluşur.

Elbette yapılması zorunlu değildir ancak ileri yaşlarda hastalıklarla kolay mücadele etmek ve dirençli olmak için tavsiye edilen bültenler ve şekiller vardır. Sonuçta yıllardır oluşan alışkanlıkları değiştirmek kolay olmayacaktır; bu sebeple ebeveynlerin çocuklarını sağlıklı beslenme uzmanının (diyetisyen) yapacağı besin listeleri ile yetiştirmeleri önerilir.

Bu besin listelerinde yer alan temel besin piramidinde de bulunan yiyecekler:

 • Süt ürünleri: kalsiyum kaynağı olan bu ürünler: süt, yoğurt, peynir, çökelek, sütlü tatlılar vb. Günde iki porsiyon tüketilmesi önerilir.
 • Et, tavuk, balık, nohut, fasulye, mercimek, protein vb. B vitamin ve demir içeren bu grup besinlerden günde iki porsiyon tüketilmesi önerilir.
 • Sebze ve meyve: C vitamini içeren kereviz, havuç, kabak, biber, portakal, greyfurt, karnabahar, patlıcan, enginar gibi besinler günde 5-6 porsiyon tüketilmeli.
 • Tahıllar: Enerji kaynağı olan ekmek, makarna, pirinç, bulgur, un vb. günde 4-6 porsiyon tüketilmeli.
 

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Diyetisyen seçerken sizin için en önemli unsur nedir?
 
Dans Ederek Zayıflama
SSS
Diyetisyen Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerDiyetisyen Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerHasta olan veya hastalık belirtileri gösteren herkes...
Kalori Yakmanın YollarıKalori Yakmanın YollarıAşırı kilolu veya normal kilodaki bireyler kalorinin önemini kavrayamadıkları...
Kimler Diyetisyene Gitmelidir?Kimler Diyetisyene Gitmelidir? Hasta olan veya hastalık belirtileri gösteren herkesin, büyük olasılıkla, yeterli...
Metabolizma Hızınızı Nasıl Yükseltirsiniz?Metabolizma Hızınızı Nasıl Yükseltirsiniz? Metabolizma Türkçesi özüştürme, özüştürüm olan...
Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerDiyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1. 1 günde 3 kilo diyet listesi, 1 ayda 10 kilo diyet listesi,
Çalışan Kadınlar İçin Diyet ListesiÇalışan Kadınlar İçin Diyet Listesi Bir iş yerinde masa başında mı çalışıyorsunuz?
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 4 konuk çevrimiçi
Son Yorumlar
 • merve nur
  arkadaşlar bursa da bildiğiniz iyi bir diyetisyen var mı? devlet hastansınde gttım an... Devamı
 • Gulay Erdogdu
  Rica etsem, Diyetisyeninizi n iletişim bilgilerini ya da en azından adını soyadı biz... Devamı

Seo
Seo Fiyatları

Diyet
Diyet
Tıbbi ya da estetik nedenlerle belli yiyeceklerin tüketilmesini içeren beslenme.
Diyetisyen
Diyetisyen
Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için uygulanacak diyet ve beslenme konusunda uzman kişi.
Metabolizma hızı
Metabolizma hızı
Organizmanın yaşamını sürdürülmesi sırasında oluşan kimyasal olayların toplamıdır.
Liposuction (liposakşın)
Liposuction (liposakşın)
Metal borular yardımıyla yağ çekimi vakumla yağ aldırmaya dayanan bir yöntem.
Obezite
Obezite
Yağ oranının yetişkin erkeklerde %12-15’ten, yetişkin kadınlarda %20-27’den fazla olmasıdır.
طراحی سایتسئو سایتمیزبانی وبسرور مجازیهاست پربازدید
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Diyetisyenler © 2012
Türkiye'nin En İyi Diyetisyenleri